Testovi mobitela

RUGGEAR RG600

RG600 RG600 RG600 RG600 RG600 RG600 RG600 RG600 RG600 RG600 RG600 RG600 RG600 RG600
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 07-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 3G
Dimenzije uređaja (mm) 147 x 78 x 18
Masa uređaja (g) 260
Operativni sustav Android 4.4.2 KitKat
Chipset MT6582
Frekvencija procesora 1,30 GHz
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,5
Rezolucija ekrana 854 x 400
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Pikseli po inču (ppi) 228
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 4 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 5 megapiksela (2560 x 1920)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1280 x 720
Prijenos podataka
EDGE Da
UMTS (3G) Da
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Ne
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3600
Vrijeme razgovora 2G (h) 480
Vrijeme čekanja 2G (h) 450
Vrijeme razgovora 3G (h) 420
Vrijeme čekanja 3G (h) 450
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
Java Ne
Navigacija GPS, A-GPS
Dodatno MIL-STD 810G zaštita, Glasan zvučnik 3 watt,100 dB, IP68 certifikat
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 9
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 7073
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 105
Gdje kupiti
Cijena 3.999 kn
Info E-mobile


01 / 6402 005
http://www.emobile.hr/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Otporan na sve uvjete
Autor: Lucija Pilić

Za ekstremne pojedince i one koji će to postati

10.11.2015.

 

RugGear mobiteli na sceni su gotovo 10 godina (firma je osnovana 2006.), a tek su se nedavno pojavili u Hrvatskoj. Radi o mobitelima prvenstveno namijenjenima za preživljavanje u svim uvjetima, bilo da je riječ o padu sa stola ili padu u vodu te za rad u prašini. Performanse tih mobitela standardno sviraju drugu violinu izradi i kvaliteti kućišta, no kako smo se uvjerili provodeći ovaj test, nisu uopće loše. Pročitajte detalj test / recenziju RugGear RG600.

Sadržaj pakiranja

U paketu s mobitelom dobili smo punjač, microUSB kabel (nešto dužeg nastavka nego obični) dužine 104,5 cm, slušalice, OTG kabel i mali šrafciger za otvaranje kućišta.

Ergonomija, dizajn i izrada

Sigurno ste se, čitajući prethodnu rečenicu, zapitali: "Kakav je to mobitel koji dolazi sa šrafcigerom? I zašto?" RugGearovo robusno kućište sa svih strana odlično je pokriveno tvrdom gumenom podlogom i zašarafljeno tako da ga pad s nekoliko metara visine neće rastaviti na dva dijela, što je slučaj s mnogim modernim mobitelima. Zato, da biste uopće došli do baterije, utora za microSD karticu i dvije SIM kartice, morate odšarafiti poklopac uređaja. Totalno hardcore!

 

Kućište ima IP68 certifikat, što znači da je mobitel otporan na vodu (30 minuta do 2 metra) i prašinu, može pasti s dva metra visine te raditi na temperaturama od -20 do 60 Celzijevih stupnjeva.

 

Zbog teškog kućišta i vrlo tvrdih fizičkih tipki, morat ćete ga u svim situacijama držati s dvije ruke, čak i kad idete provjeravati Facebook statuse svojih prijatelja. Što se fizičkih tipki i vanjskih utora tiče, na gornjoj se strani nalazi brtva ispod koje se nalaze utori za slušalice i microUSB, a pored nje se smjestio gumb za uključivanje/isključivanje mobitela. S desne strane nalaze se tipke za pojačavanje/stišavanje zvuka, a s lijeve tipka za kameru i zvanje SOS broja.

 

Prednja strana mobitela ima klasične Android kapacitivne tipke za pokazivanje više opcija, povratak na glavni ekran i povratak na prethodni ekran, a ispod njih se dodatno nalaze tipke za brzinski poziv/gašenje poziva.

Ekran i tipkovnica

RugGear se može pohvaliti vrlo dobrim 4,5 inčnim ekranom rezolucije 854 x 400 piksela (209 ppi), koji nam je tek u rijetkim trenucima bio neresponzivan (no tu moramo spomenuti da smo cijelo vrijeme nosili zaštitnu foliju). Valja napomenuti i da ima svojstvenu RugDisplay-Glass zaštitu. Većina aplikacija radi dobro na, za današnje standarde, tom malom ekranu, kao i većina mobilnih ili responzivnih stranica.

 

Što se tipkovnice tiče, ona također ima uobičajen Android raspored slova, s dijakritičkim znakovima dostupnim na duži dodir. Znalo nam se povremeno dogoditi da upiše slovo ekstra, ali to nije posebno utjecalo na naš rad.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

RugGear RG600 radi na već starom Androidu 4.4.2, no radi u redu, s malim, primjetnim lagom između prebacivanja aplikacija dok je, primjerice, upaljeno desetak programa. Naš je općeniti dojam da je bolje da se proizvođači odluče na stariji, ali stabilniji i brži sustav na slabijoj konfiguraciji, nego forsirati peticu ili šesticu na račun performansi.

 

Usprkos poznatom sučelju, RugGear ispod haube (u postavkama) ipak ima nekoliko značajki koje nećete naći kod većine drugih mobitela. Prva je podešavanje SOS gumba (kontakt broja za hitne slučajeve) u slučaju da sretnete medvjeda na planinarskom izletu, druga je instantno otvaranje aplikacija na zaključanom ekranu crtanjem slova (W za preglednik, C za kameru, itd.), a treća mogućnost podešavanja vremena za isključivanje/uključivanje mobitela.

Imenik, pozivi i društvene mreže

U aplikacijama Osoba naići ćete na poznate opcije: unos kontakata s Gmail računa ili SIM kartice, stvaranje grupa korisnika, unošenje podataka poput imena, broja, slike, melodije, nadimka i odnosa s kontaktom.

 

Aplikacija Telefon nešto je drugačija. Većinu uvodnog ekrana prekriva tipkovnica, iznad nje se nalaze favoriti, u donjem desnom kutu je tipka za poziv, a u donjem lijevom kutu prečac koji vas vodi do povijesti poziva.

 

Što se tiče društvenih mreža, ako ste i ranije imali instaliran Twitter i Facebook na Androidu, ovdje nećete naići na iznenađenja. Aplikacija Twitter s donje strane ima opcije za unos sadržaja (tvita i slika s kamere ili iz galerije), putem kojeg palcem brzo možete nešto natipkati i podijeliti, a s gornje izbornik za pregledavanje feeda, notifikacija i slično. Facebook drži izbornik i traku za dijeljenje statusa isključivo na gornjoj strani, što je u slučaju korištenja normalnog mobitela, nezgrapnije rješenje od Twittera na običnom mobitelu. Ovaj mobitel ćete u skoro svim prilikama držati s dvije ruke pa vam ta UX/UI razlika neće bitno smetati.

E-mail i poruke

Za e-mail su vam na raspolaganju dva klijenta: Gmail i E-mail. Ove se dvije aplikacije prema sučelju i opcijama gotovo uopće ne razlikuju. Swipeate lijevo-desno da pregledate mailove, na svakom mailu imate gumb za odgovor i gumb za više opcija (odgovori svima, prosljeđivanje). U gornjem lijevom kutu otvarate pristup folderima. Jedina veća razlika između ova dva rješenja je ta što Gmail dobivate po defaultu, a dodatne, druge mail račune podešavate po želji.

Procesor, memorija

RugGear RG600 ispod teškog oklopa skriva četverojezgreni MT6582 procesor koji radi na 1,3 GHz. Radi se procesoru koji je vrlo popularan izbor manjih proizvođača u niskoj cjenovnoj kategoriji. Uz to dobivate 1 GB RAM-a koji omogućava solidan rad pri desetak otvorenih programa.

 

Interna memorija sustava je niska, nudi samo 1,6 GB radi čega ćete morati kupiti dodatnu SD karticu za spremanje sadržaja. MicroSD kartice od 16 GB se mogu kupiti po 40 kuna.

Benchmark test

U sintetičkim benchmark testovima mobitel pokazuje očekivane rezultate za nižu klasu. Quadrant Standard pokazao je 7073, AnTuTu 19.454, Vellamo Browser (obični) 1544, Multicore 1253, a Metal 760 bodova. U praksi, uključivanje mobitela (bez SIM kartice) trajalo je 8,6 sekundi, isključivanje 5,6, a pokretanje kamere 2 sekunde.

Baterija i trajanje

Da nam se mobitel napuni od 11% do 99% trebali smo čekati tri sata. S druge strane, kad smo mobitel uzeli s 62% kapaciteta na početku dana, streamali smo YouTube glazbu (dakle, ekran i WiFi su stalno bili uključeni) Bluetoothom dva sata, zatim smo pola sata prčkali po aplikacijama, pola sata igrali igre te, na kraju, pisali tekst u WPS Officeu sat vremena dok nam se baterija od 3600 mAh nije spustila do 15%. Zaključak je da će baterija sigurno izdržati cijeli dan, ako ne i duže.

Multimedija, FM radio, glazba

Vrlo ugodno smo se iznenadili glasnoćom slušalica i zvučnika. Reprodukcija glazbe, od rock preko klasične do dance glazbe je bila vrlo dobra, sa šumovima tek na najvišoj postavci. FM radio ne donosi ništa posebno. Krasi ga minimalistički izgled i dovoljno opcija za ugodno slušanje (memoriranje postaja i brzo prebacivanje između njih).

 

S filmovima ista priča kao na većini Android uređaja koje smo testirali. Svi videi, od onih SD kvalitete do FullHD rezolucije, u različitim formatima (.avi, .mp4, .mkv) su se glatko pokretali, ali nisu reproducirali zvuk videa s AC3 zvučnim kodekom.

Fotoaparat i video

U postavkama za kamere nalazi se klasičan set Android opcija: namještanje ekspozicije, bijelog balansa, ISO-a (100 - 1600)... S prednjom 5-megapikselnom kamerom imate face beauty mod za poboljšavanje selfieja, a sa stražnjom 8-megapikselnom možete uključiti HDR, po potrebi ručno uključiti (ili isključiti) blic te snimiti panoramu. Postavke za video su asketske. Možete namjestiti kvalitetu, odabrati audio mod (normalni ili za sastanke), interval snimanja uključiti/isključiti mikrofon te stabilizaciju slike.

 

U praksi, mobitel tek u dnevnim uvjetima producira fotke dobre kvalitete. Pokušate li ih imalo zumirati, vidjet će se pikselizacija. U zatvorenim i noćnim uvjetima pikselizacija je također prisutna, uz obavezni šum. Što se reprodukcije boja tiče, plava zna poprimiti zelenkasti ton, a crvena, narančasta i žuta su nešto blijeđe nego u stvarnosti. Blijedi ton fotografije (u usporedbi sa živom scenom) pogotovo je primjetan tijekom noćnog slikanja, a izvor svjetla tada ostavlja duge tragove.

 

Fotografirano s RugGear RG600

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1MwUeiv

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1447246266.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1447247337.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1447247368.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Od tehnologija za povezivanje, tu su dobro poznate Bluetooth, WiFi, GPS i 3G. Zanimljivo, na mobitelu je predinstaliran inače odličan i brz Dolphin preglednik, koji nam iz nekog nepoznatog razloga nije radio pa smo morali skinuti Chrome. Chrome nije imao nikakvih problema u hendlanju desetak otvorenih tabova. Zbog manjeg ekrana, povremeno smo znali zumirati sadržaj stranice. Na izoštravanje nismo trebali dugo čekati, a isto se može reći za učitavanje elemenata na stranici prilikom brzog skrolanja. 1 GB RAM-a ovdje radi dobar posao.

Navigacija

Kakav je to mobitel za avanturiste bez navigacije? Standardno predinstalirane Googleove Karte bi vas trebale locirati precizno u većini slučajeva, a nije naodmet spomenuti da imaju upakiranu navigaciju koja će vaš auto sigurno dovesti do odredišta. Ako se ne vozite autom, izračunat će koliko vam je potrebno za put javnim prijevozom ili pješice.

Uredski paket

Uredske aplikacije morat ćete sami skinuti s Google Play trgovine. Mi već godinama koristimo Evernote za zapisivanje bilješki te WPS Office za pregledavanje, uređivanje i stvaranje dokumenata. Ni ovog nas puta nisu razočarali.

Organizator i alarm

Za organizator će vam poslužiti dobri stari Kalendar, u kojeg možete upisivati ime, vrijeme, opis i mjesto zadatka. Kalendar se, po običaju, sinkronizira s Gmailovim. Aplikacija Sat isto tako ne uvodi značajne promjene. Sastoji se od štoperice, odbrojivača vremena, svjetskog sata i alarma, koji ne zvoni kad je mobitel ugašen.

Aplikacije i igre

Oskudni Android 4.2.2 softverski paket s osnovnim opcijama (Gmail, E-mail, Disk, Kalendar, YouTube, Glazba), odmah smo po resetiranju nadopunili s današnjim esencijalnim programima Facebooka, YouTubea, WPS Officea, Evernotea i drugih koje smo spomenuli recenziji. Usto, skinuli smo i dvije igre: Burger i Bus Simulator 2015. Bus Simulator 2015 nas je razočarao siromašnom 3D grafikom te ultrasporom i dosadnom vožnjom. S druge strane, Burger, tj. simulacija slaganja i posluživanja hamburgera u fast food restoranu je bio zabavan na desetak minuta dok se nije počeo ponavljati.

Cijena za RugGear RG600

Cijena za RugGear RG600 iznosi 3999 kuna (studeni 2015.). Radi se o cijeni rezerviranoj za srednju klasu brendiranih mobitela kojoj ovaj uređaj, prema specifikacijama, ne pripada. No ovaj mobitel se ionako ne kupuje radi performansi već izdržljivosti koju vam malo koji drugi mobitel može ponuditi.

Cool faktor

Cool faktor je svakako kućište koje će izdržati omanju elementarnu nepogodu.

Zaključak testa

RugGear RG600 je mobitel slabijih performansi, sa starijim Android sustavom, povremenim lagom pri otvaranju i prebacivanju između aplikacija te tek solidnom kamerom u dnevnim uvjetima. S druge strane, radi se o jednom od rijetkih uređaja na tržištu za kojeg možete biti sigurni da vam se neće bitno oštetiti pri padu ili nekim nenadanim situacijama, zaključujemo našu recenziju (review) o RugGear RG600. Ako razmišljate o kupnji ovog mobitela, prvi razlog bi vam trebao biti robusno, naizgled neuništivo kućište.

 

Plus

+ otporno kućište

+ baterija

+ reprodukcija glazbe

+ nema bugova u radu (osim za Dolphin)

 

Minus

- performanse

- mala interna memorija

Konkurencija - RugGear RG500

Jedini mobitel s kojim možemo sučeliti RugGear RG600 je njegov stariji brat. RugGear RG500 radi na slabijem procesoru (dvojezgrenom MT6572 na 1,2 GHz), ima upola manje RAM-a te mali ekran od 3,2 inča 480 x 320 rezolucije. Također ima slabiju kameru od 5 MP i bateriju od 2060 mAh.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1447247388.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori